ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ - ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

"Υποτροφίες Γεωργίου Ευ. Γκότση"

ΠΕΜΠΤΗ 14/6/2018

B1B2B3

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2018

DSCN2327DSCN2330DSCN2336DSCN2339 DSCN2374DSCN2389DSCN2403

Παρουσίαση ψηφιακού φυτολογίου για το Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2018 όπου οι μαθητές της Στ τάξης (γαλλικά) κέρδισαν 1ο βραβείο ex-aequoτης Πράσινης Κατηγορίας στην οποία διαγωνίστηκαν τα δημοτικά σχολεία της Ελλάδας.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ

ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΣΕΡΡΩΝ Λεων.Γ.Παρτσανάκης

Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ 05

Η/Τ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Κιν. τηλέφωνο 6977286335

Σέρρες: 20/03/2018

Αρ. Πρωτ.: 185

ΠΡΟΣ :

Κα Μακρυπούλια Σταματούλα,

Εκπαιδευτικό ΠΕ 05

(Δια της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπ/σης

της Π.Ε. Σερρών)

Ταχ. Δ/νση :Κερασούντος 2, 62110 Σέρρες

Πληροφορίες          : Μουταφτσή Ολυμπία

Τηλέφωνο              : 23210- 47538

FAX                     : 23210 -47531

E-mail                   : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">grssdser@sch.gr

ΚΟΙΝ: 1. Προϊστάμενο επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης Α/θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας

2.Φακ. Αρχείου

3. Σύλλογο Καθηγητών Γαλλικής Β.Ε.

4. Μορφωτικό Ακόλουθο, Προξενείο της Γαλλίας στη Θεσσαλονίκη

5. Διευθυντή ΔΣ Κάτω Καμήλας Σερρών

Θέμα :"Συγχαρητήρια επιστολή σε μαθητές/μαθήτριες στο διαγωνισμό για τη Γαλλοφωνία 2018".

Αγαπητή Κα Μακρυπούλια,

Μετά την επίσημη ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού για τη Γαλλοφωνία 2018, για μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης με θέμα:

« [VERT]IGES… » PLANTES ET RACINES MAGIQUES, «ΠΡΑΣΙΝΗΠΑΡΑΖΑΛΗ...» ΜΑΓΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΡΙΖΕΣ για τη δημιουργία βίντεο και παραγωγή γραπτού λόγου στη γαλλική γλώσσα, η συμμετοχή σας σε αυτό με μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου σας, σάς ανέδειξε νικήτρια με την απονομή του 1ου βραβείου για την Α/θμια Εκπ/ση.

Παρακαλώ να μεταφέρετε στους μαθητές σας τα συγχαρητήρια μου για την επιμέλεια, τη δεξιοτεχνία και την πρωτοτυπία του θέματος.

Με την ιδιότητά μου ως Σχολικού Συμβούλου Γαλλικής γλώσσας, θα ήθελα να σας συγχαρώ για τη διάκριση αυτή. Ελπίζω ότι, η φιλοσοφία της προσφοράς που σας διακρίνει, να βρει μιμητές.

Με την ελπίδα ότι μαζί μπορούμε να προσφέρουμε καλύτερα στην αναβάθμιση της υποχρεωτικής εκπαίδευσης, σας απευθύνω τα συναδελφικά μου αισθήματα.

Παρακαλώ να καταχωρίσετε το έγγραφο αυτό στον ατομικό υπηρεσιακό της φάκελο.

Λεων. Γ. Παρτσανάκης

-Σώμα Σχολικών Συμβούλων

-Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καμήλας

-Δημοτικά Σχολεία

ΘΕΜΑ: «Έκφραση συγχαρητηρίων για διάκριση»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών συγχαίρει τη Διεύθυνση, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Κάτω Καμήλας για την σπουδαία διάκριση (1η θέση) που κατέκτησαν στον Διεθνή Διαγωνισμό Φωτογραφίας ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης». Στο φετινό πρόγραμμα, που υλοποιήθηκε από την Ελληνογερμανική αγωγή, συμμετείχαν 403 σχολεία από 48 χώρες.

Ευχόμαστε στους βραβευθέντες εκπαιδευτικούς να συνεχίσουν το ιδιαίτερα σημαντικό έργο τους, που εμπνέει τους μαθητές και διαμορφώνει τους αυριανούς υπεύθυνους και δημιουργικούς πολίτες.

Ο Δ/ντης

Α/θμιας Εκπ/σης Σερρών

Παπασταμόπουλος Ξενοφών

Η Έκτη Τάξη του δημοτικού σχολείου Κάτω Καμήλας πήρε το πρώτο βραβείο στο διαγωνισμό που έγινε για το Πείραμα του Ερατοσθένη. Συγχαρητήρια στους μαθητές της ΣΤ΄τάξης.

Π1Π3

The Eratosthenes Experiment September 2017, organised on 22nd of September 2017 by Ellinogermaniki Agogi’s (EA) Research and Development Department as part of the Ark of Iquiry (AoI) project , received another tremendous response, as 403 schools from 48 countries all over the world participated in this celebration of science and education, calculating the circumference of the Earth by using eLearning educational tools and simple instruments.

Eratosthenes Photo Contest September 2017

52 schools and institutions joined the group of the photo contest September 2017 in ODS Eratosthenes Experiment community, submitting pictures capturing the schools’ involvement in the experiment.

The winner in the Eratosthenes Experiment September 2017 Photo Contest is:

the Primary School Of Kato Kamila,in the city of Serres, in Greece

Διαγωνισμός Ερατοσθένης Σεπτέμβριος 2017

Το Πείραμα Ερατοσθένης το Σεπτέμβριο του 2017, το οποίο διοργανώθηκε στις 22 Σεπτεμβρίου 2017 από το Τμήμα Έρευνας και Ανάπτυξης της Ελληνογερμανικής Αγωγής (ΕΑ),  έλαβε άλλη μια τεράστια απάντηση, καθώς συμμετείχαν 403 σχολεία από 48 χώρες σε όλο τον κόσμο. Σε αυτόν τον εορτασμό της επιστήμης και της εκπαίδευσης, υπολογίζοντας την περιφέρεια της Γης χρησιμοποιώντας εκπαιδευτικά εργαλεία e-learning και απλά εργαλεία.

52 σχολεία και ιδρύματα προσχώρησαν στην ομάδα του διαγωνισμού  το Σεπτέμβριο του 2017 στην κοινότητα ODS Eratosthenes, υποβάλλοντας φωτογραφίες που καταγράφουν τη συμμετοχή των σχολείων στο πείραμα.
Νικήτρια είναι η έκτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου Κάτω Καμήλας Σερρών.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2016-2017

Τρεις αριστούχοι μαθητές της ΣΤ΄τάξης βραβεύτηκαν στις 14/6/2017 με χρηματικό ποσό , από τη χορηγία του κ. Κωνσταντίνου Ιωάννου που ζει στην Αμερική αλλά γεννήθηκε στην Κ. Καμήλα Σερρών εις μνήμην του παππού του Γεωργίου Γκότση.Τον ευχαριστούμε πολύ!

B7B6B5

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ Δ΄ΤΑΞΗΣ

Οι μαθητές της Δ΄τάξης βραβεύτηκαν γιατί κατά το σχολικό έτος 2016-2017 διατήρησαν την καθαρότερη αίθουσα του σχολείου.

Το βραβείο τους ήταν ένα πολύ ωραίο επιτραπέζιο παιχνίδι, δώρο από την καθαρίστρια του σχολείου.