ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ - ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Λειτουργία των Ολοήμερων Δημοτικών                    Σχολείων για το σχολικό έτος 2015-2016»

1. Σκοπός - Λειτουργία

Το Ολοήμερο Σχολείο προσπαθεί να συνδυάσει την κοινωνική προστασία του παιδιού με τη παράταση του χρόνου της λειτουργίας του, καθώς και την παιδαγωγική προστασία και καλλιέργεια του παιδιού με την προσφορά «διδακτικών αντικειμένων».

Το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο:

• Αναβαθμίζει την ποιότητα της εκπαίδευσης
  • Αμβλύνει τις κοινωνικές ανισότητες
  • Παρέχει ασφαλές εκπαιδευτικό περιβάλλον
  • Αξιοποιεί παιδαγωγικά τον ελεύθερο χρόνο
  • Προσφέρει νέες εκπαιδευτικές δραστηριότητες
  • Παρέχει υποστηρικτική βοήθεια, ιδιαίτερα στους μη προνομιούχους μαθητές
  • Προσφέρει δυνατότητες για εμπειρίες και βιώματα κοινωνικοποίησης
  • Ενισχύει, μέσω των προγραμμάτων, την πολιτιστική παιδεία των μαθητών
  • Διευκολύνει τους εργαζόμενους γονείς

Ειδικότερα οι παιδαγωγικές και κοινωνικές επιδιώξεις του ολοήμερου, σύμφωνα με τα παραπάνω, αφορούν:

α) Στον εμπλουτισμό του Αν. Προγράμματος,

β) στον επαναπροσδιορισμό των μεθόδων διδασκαλίας και της διδακτικής πράξης,

γ) στην ανάπτυξη ουσιαστικής διαπροσωπικής επικοινωνίας, την αποδοχή της ετερότητας μέσα από τη βαθύτερη γνωριμία της κουλτούρας του ?άλλου?,

δ) στον εμπλουτισμό της γλωσσικής δυνατότητας και την ανάπτυξη της φαντασιακής-συμβολικής ικανότητας των μαθητών,

ε) στην ενισχυτική διδακτική παρέμβαση, την παιδαγωγική φροντίδα, την ενίσχυση των μαθησιακών αποτελεσμάτων και την καταπολέμηση της σχολικής αποτυχίας και διαρροής,

στ) στην ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση των γονέων και των τοπικών κοινωνιών με στόχο το ?άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία?.

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2015-2016

Για το σχολικό έτος 2015-2016 υπεύθυνος δάσκαλος για το ολοήμερο είναι ο κ. Χρήστος Μπούτας.

Οι μαθητές διδάσκονται Γλώσσα, Μαθηματικά, Πληροφορική (ΤΠΕ), Αγγλικά, Χορό, Γυμναστική.

ΟΛΟΗ2ΟΛΟΗΜ1