ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ - ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ

X1X2X3X4X5X6

X7X8

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ 2017

DSCN4980 DSCN4987 JPGDSCN4989 DSCN5002 DSCN5003 DSCN5008 JPGDSCN5010 DSCN5017 DSCN5020

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΤΗΣ ΧΕΛΙΔΟΝΑΣ
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος , οι μαθητές των μεγάλων τάξεων , Δ΄, Ε΄,ΣΤ΄, αναβίωσαν ''Το έθιμο της Χελιδόνας''.Τα χελιδονίσματα είναι ένα  αρχαίο έθιμο όπου τα παιδιά γιoρτάζουν το τέλος του χειμώνα και τον ερχομό των χελιδονιών και της άνοιξης. Κρατώντας το ομοίωμα ενός χελιδονιού, τριγυρνούν στην πόλη  και στα χωριά και τραγουδούν τη "χελιδόνα". Ο κόσμος τούς δίνει διάφορα κεράσματα.
Η "χελιδόνα" είναι μια κατασκευή ξύλινη στολισμένη με άσπρες και κόκκινες κορδέλες. Στο πάνω μέρος έχει ένα μικρό ξύλινο χελιδονάκι, που μπορεί να γυρνά γύρω - γύρω. Όταν η "χελιδόνα" γυρίζει, οι κορδέλες, που είναι στερεωμένες πάνω στο χελιδονάκι, πέφτουν μέσα στο σπίτι του νοικοκύρη, για να έχει "μπερεκέτια", δηλαδή, να του πάει καλά η νέα σοδειά. Αυτός για αντάλλαγμα, τους δίνει αυγά.
Οι μαθητές του σχολείου τραγούδησαν τα χελιδονίσματα στην πλατεία, στα σπίτια και στα μαγαζιά , με τη συνοδεία των δασκάλων τους.Όλοι οι κάτοικοι των χωριών Κάτω Καμήλας και  Κουμαριάς δέχθηκαν τους μαθητές μας με μεγάλη αγάπη!
ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΙΔΙΑ!          ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!

Χελιδόνα έρχεται,

απ' τη μαύρη θάλασσα,