ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ - ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Η ετοιμότητα και ικανότητα των εκπαιδευτικών στην αντιμετώπιση των φαινομένων ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού είναι ιδιαίτερα σημαντική σε μια εποχή που τα σχετικά περιστατικά πολλαπλασιάζονται, επηρεάζοντας τη σχολική και εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και την κοινωνία γενικότερα.

Ως εκ τούτου, η ενημέρωση,  πρόληψη και διαχείριση περιστατικών ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού κρίνεται αναγκαία.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν σχετικές δράσεις  τη Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016 στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού που είναι στις 6 Μαρτίου.

Στους μαθητές και στους συναδέλφους διαβάστηκε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας από τον διευθυντή του δημοτικού σχολείου τον κ. Χαρίση Δόβα.

Κάποιοι μαθητές έπαιξαν ένα μικρό σκετς- παντομίμα με σκοπό να δουν, να καταλάβουν και να γνωρίσουν οι υπόλοιποι μαθητές τι είναι και τι δεν είναι σχολική βία. Στη συνέχεια είδαν ένα μικρό βιντεάκι, μια ταινία μικρού μήκους "Οι μάσκες πέφτουν".

Τα παιδιά στον προαύλιο χώρο σχημάτισαν έναν κύκλο με τα χέρια ενωμένα,φώναξαν συνθήματα κατά της βίας, ζωγράφισαν αφίσα και φύτεψαν "Το Δέντρο της Φιλίας" με καρπούς τα ονόματά τους γραμμένα σε χρωματιστές λωρίδες κάνσον.

BOB2B3B5B4

B6B7B8B9B10B11B12B13B14B15