ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ISPIRING

Το Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καμήλας συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ''INSPIRING SCIENCE EDUCATION" του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Σ΄αυτό το πρόγραμμα συμμετέχουν 2587 σχολεία από όλη την Ευρώπη, 10348 δάσκαλοι και καθηγητές και χιλιάδες μαθητές.

Το σχολείο μας δημιούργησε τη δική του κοινότητα "Ο Σχολικός μου κήπος και λαχανόκηπος".

Τα παιδιά θα διαμορφώσουν το δικό τους χώρο όπου θα φυτέψουν λουλούδια,λαχανικά,διάφορα φυτά.

Ο ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΗΠΟΣ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ. My school garden and vegetable garden.

This is a schools community of ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑΣ ΣΕΡΡΩΝ
Ελλάδα
Parent Community: Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ INSPIRING SCIENCE EDUCATION

The Primary School Lower Camel Serres recognized by large yard with dirt and grass. The building is located on the north side of the plot while all the rest is a gravel area, beautiful, great, perfect for any sports activity of students. Beyond the basketball court and an area where the morning prayer, all other part is with dirt and grass. There is also a place with a little garden.

Children really love this place and will shape the way they like them! Students will create their own backyard and garden. They will dig, will plant will prune ... vegetables to eat herbs and vegetables. They also put ornamental plants.

They will work, young and old, with enthusiasm and passion, with love for the environment and their school.

Inspiration, initiative and love! Effort, cooperation and respect! These are their slogans for a better environment for a better future community in the village!

Το Δημοτικό Σχολείο Κάτω Καμήλας Σερρών χαρακτηρίζεται από μεγάλη αυλή με χώμα και γρασίδι. Το κτίριο βρίσκεται στη βόρεια πλευρά του οικοπέδου ενώ όλο το υπόλοιπο μέρος είναι μια χωμάτινη έκταση, όμορφη, μεγάλη , ιδανική για κάθε αθλητική δραστηριότητα των μαθητών. Πέρα από το γήπεδο του μπάσκετ  και ένα μέρος όπου γίνεται η πρωινή προσευχή , όλο το άλλο μέρος είναι με χώμα και γκαζόν. Υπάρχει επίσης και ένα μέρος με λίγο κήπο.

Τα παιδιά αγαπούν πολύ αυτόν τον χώρο και θα τον διαμορφώσουν έτσι όπως επιθυμούν αυτά!Οι μαθητές θα δημιουργήσουν  τον δικό τους λαχανόκηπο και κήπο. Θα σκάψουν , θα φυτέψουν , θα κλαδέψουν...λαχανικά, μυρωδικά για φαγητό και κηπευτικά. Θα βάλουν επίσης καλλωπιστικά φυτά .

Θα συνεργαστούν , μικροί και μεγάλοι, με κέφι και μεράκι, με αγάπη για το περιβάλλον και το σχολείο τους.

Έμπνευση , πρωτοβουλία και αγάπη!  Προσπάθεια, συνεργασία και σεβασμό! Αυτά είναι τα  συνθήματά τους για ένα καλύτερο περιβάλλον, για μια καλύτερη μελλοντική κοινότητα στο χωριό τους!

f18f19f20

f3f4